Webinaria
Webinarium 1 – Sąd Najwyższy za nieważnością umowy kredytu
Webinarium 2 – Nieważność umowy a wynagrodzenie za korzystanie z kapitału
Webinarium 3 – Kiedy możemy zaprzestać spłaty kredytu „frankowego”?
Materiały video
TVP Wstaje Dzień – o kredytach frankowych
Komentarz do oczekiwanej uchwały Sądu Najwyższego
Platforma Darmowych Porad prawnych – COVID19
Wywiad w Polsacie z adw. dr. Jackiem Czabańskim
Kredyty frankowe – adw. Anna Wolna-Sroka
Polsat News – UOKiK, adw. Jacek Czabański oraz adw. Anna Wolna-Sroka
Nowe pytania prejudycjalne do TSUE Komentarz adw. Anny Wolnej-Sroki.
TVP Wiadomości Kredyty Frankowe, Komentarz adw. Jacek Czabański oraz adw. Anna Wolna-Sroka
Konferencja Ochrona Konsumenta na Uniwersytecie Warszawskim, 11 maja 2018 r. Wystąpienie adw. dr. Jacka Czabańskiego
Teksty
Jakie haki stosują banki w sprawach frankowych
adw. Jacek Czabański dla Gazety Wyborczej: Sąd Najwyższy za nieważnością umowy
Sąd Najwyższy pierwszy raz za nieważnością umowy kredytu
Coraz wolniej w sądach
W sytuacji pandemii koronawirusa COVID-19 rząd powinien podjąć realne działania w zakresie pomocy kredytobiorcom frankowym.
Sąd w Gdańsku kieruje nowe pytania do TSUE
Frankowy paraliż?
– Nie mam wątpliwości, że sądy pierwszej instancji powinny wydawać wyroki na bazie dotychczasowego orzecznictwa TSUE. Sądy drugiej instancji powinny przeanalizować, czy rzeczywiście w sprawie występuje nowy problem, który wymagałby dodatkowej wykładni prawa unijnego, aby wydać wyrok. Myślę, że sąd krajowy bez odpowiedzi na pytania sformułowane przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, po analizie dotychczasowego orzecznictwa trybunału, powinien stwierdzić możliwość samodzielnego wyrokowania – twierdzi dr Czabański.
I uzupełnia, że można oczywiście przyjąć za właściwy model, w którym jakiekolwiek pytania prejudycjalne skutkować będą zawieszaniem postępowań. Pytanie jednak, czy racjonalne byłoby czekanie po 10–15 lat na wyrok, bo przecież po tych pytaniach mogą być kolejne.
– W taki sposób sądy nie zapewnią skutecznej ochrony konsumentom, do czego są zobowiązane, a kredytobiorcy będą zmuszeni do zaprzestania spłat prawnie wątpliwego kredytu – twierdzi Czabański.
Więcej na: https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1449322,frankowicze-wyrok-tsue-sprawy-zawieszone.htmlBanki fałszywie przedstawiały ryzyko ws. kredytów frankowych
Adw. dr Jacek Czabański dla "Polskiego Radia": Wyrok ws. państwa Dziubaków jest symboliczny. Już wcześniej w podobnych sprawach zapadały podobne wyroki. Trudno powiedzieć, żeby był to precedens.
Prawo UE wymaga, aby umowy były przejrzyste, transparentne dla konsumentów. Zwłaszcza pod kątem konsekwencji ekonomicznych, jakie dla nich płyną. W związku z tym na przedsiębiorcy ciążą obowiązki informacyjne, które są tym większe, im większe mogą być potencjalne negatywne konsekwencje płynące z danej umowy. W przypadku kredytów frankowych ryzyko było ogromne, a było przez banki przedstawiane w sposób fałszywie uspokajający. Więcej na: https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2431319,Prawnik-banki-falszywie-przedstawialy-ryzyko-ws-kredytow-frankowych