- ustalił, że umowa o kredyt mieszkaniowy Nordea-Habitat z dnia 4 maja 2010 r. jest nieważna,
- zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 60.826,96 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 12 listopada 2023 r. do dnia zapłaty,
- oddalił powództwo w pozostałym zakresie,
- zasądził solidarnie od powodów na rzecz pozwanego kwotę 4.219,21 PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Sąd wskazał, że konstrukcja umowy co prawda jest dopuszczalna na zasadzie swobody umów, ale bank w oparciu o własne tabele kursowe tworzy jednostronnie kurs, którego nie sposób zweryfikować. Powodowie nie zostali o tym fakcie pouczeni, jak również nie zostali pouczeni o fakcie nieograniczonego ryzyka związanego z wyrażeniem salda zadłużenia w walucie obcej.
W związku z ustaleniem nieważności strony powinny sobie nawzajem zwrócić co sobie świadczyły. Powodowie na skutek otrzymania wezwania do zwrotu kapitału złożyli materialnoprawne oświadczenie o potrąceniu wierzytelności. Do potrącenia została przeznaczona oznaczona kwota, ponieważ powodowie potrącili swoje wierzytelności z pełną kwotą kapitału, która została im zaoferowana. Sąd uwzględnił w wyroku to oświadczenie materialnoprawne i realizując to potrącenie do zasądzenia pozostała kwota 60.826,96 PLN z odsetkami naprzód, ponieważ w oświadczeniu o potrąceniu już zostały uwzględnione częściowo odsetki od upływu terminu z wezwania do zapłaty. Sąd uznał, że w tym zakresie powodowie sprawę przegrali, w związku z czym koszty postępowania zostały rozliczone w sposób stosunkowy. Wyrok w zakresie kosztów procesu zostanie zaskarżony.
Sprawę prowadzi adw. Anna Bielecki.
Wyrok jest nieprawomocny. Postępowanie w I instancji trwało 56 miesięcy.