Umowa z maja 2010 r. uznana za nieważną. PKO BP S.A. przegrywa kolejną sprawę.

W dniu 28 marca 2025 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Radosław Tukaj, sygn. IV C 363/24, poprzednia sygn. XXV C 3194/20) wydał wyrok, w którym:

  1. ustalił, że umowa o kredyt mieszkaniowy Nordea-Habitat z dnia 4 maja 2010 r. jest nieważna,
  2. zasądził od pozwanego na rzecz powodów kwotę 60.826,96 PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 12 listopada 2023 r. do dnia zapłaty,
  3. oddalił powództwo w pozostałym zakresie,
  4. zasądził solidarnie od powodów na rzecz pozwanego kwotę 4.219,21 PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd wskazał, że konstrukcja umowy co prawda jest dopuszczalna na zasadzie swobody umów, ale bank w oparciu o własne tabele kursowe tworzy jednostronnie kurs, którego nie sposób zweryfikować. Powodowie nie zostali o tym fakcie pouczeni, jak również nie zostali pouczeni o fakcie nieograniczonego ryzyka związanego z wyrażeniem salda zadłużenia w walucie obcej.

W związku z ustaleniem nieważności strony powinny sobie nawzajem zwrócić co sobie świadczyły. Powodowie na skutek otrzymania wezwania do zwrotu kapitału złożyli materialnoprawne oświadczenie o potrąceniu wierzytelności. Do potrącenia została przeznaczona oznaczona kwota, ponieważ powodowie potrącili swoje wierzytelności z pełną kwotą kapitału, która została im zaoferowana. Sąd uwzględnił w wyroku to oświadczenie materialnoprawne i realizując to potrącenie do zasądzenia pozostała kwota 60.826,96 PLN z odsetkami naprzód, ponieważ w oświadczeniu o potrąceniu już zostały uwzględnione częściowo odsetki od upływu terminu z wezwania do zapłaty. Sąd uznał, że w tym zakresie powodowie sprawę przegrali, w związku z czym koszty postępowania zostały rozliczone w sposób stosunkowy. Wyrok w zakresie kosztów procesu zostanie zaskarżony.

Sprawę prowadzi adw. Anna Bielecki.

Wyrok jest nieprawomocny. Postępowanie w I instancji trwało 56 miesięcy.