Wyrokiem z 30 lipca 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (VI ACa 3047/23; SSA Urszula Wiercińska) oddalił apelację syndyka masy upadłości Getin Noble Banku od wyroku częściowego Sądu Okręgowego w Warszawie z 6 listopada 2020 r. (XXV C 355/18; SSR del. Kamil Goławszewski), który ustalił nieważność umowy kredytu zawartego w lutym 2008 r. na kwotę blisko 1 miliona złotych, kwestię roszczeń o zapłatę pozostawiając do rozstrzygnięcia po uprawomocnieniu się wyroku częściowego.
W sprawie Sąd Apelacyjny uznał, że powodowie korzystają z ochrony konsumenckiej – co prawda udzielony przez Getin Bank kredyt spłacał głównie inne kredyty, z których część dotyczyła działalności gospodarczej prowadzonej przez powódkę, jednak udział kredytów związanych z działalanością gospodarczą nie przekraczał 30% w ogólnej sumie. Powołując się na orzeczenie TSUE z 8 czerwca 2023 r. (C-570/21), Sąd uznał że w takiej sytuacji brak jest podstaw do pozbawiania kredytobiorcy ochrony konsumenckiej (na temat tego wyroku, patrz: https://pomocfrankowiczom.pl/konsument-czy-przedsiebiorca-wyrok-tsue-c-570-21/)
Dzięki temu wyrokowi kredytobiorcy będą mogli wykreślić hipotekę (syndyk często nie wydaje niestety oświadczenia o zgodzie banku na wykreślenie hiopteki). Sprawa roszczeń o zapłatę pozostanie zawieszona do czasu ustalenia listy wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.
Postępowanie apelacyjne było wielokrotnie zawieszane, dlatego trwało ostatecznie aż 45 miesięcy, a łącznie postępowanie trwało 79 miesięcy. Na szczęście kredytobiorcy uzyskali wcześniej postanowienie o zabezpieczeniu powództwa przez zawieszenie obowiązku spłaty rat kredytu.
Wyrok jest prawomocny. Postępowanie prowadził adw. dr Jacek Czabański.