Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 17 lipca 2024 r. (I ACa 2992/23; SSA Małgorzata Zwierzyńska) wydał wyrok częściowy, którym utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z 05 grudnia 2022 r. (I C 171/21; SSO Michał Jank) w zakresie ustalającym nieważność umowy kredytu indeksowanego do CHF zawartej z Getin Bank S.A.
W ustnych motywach wyroku sąd podkreślił, że w jego ocenie zawarta umowa jest nieważna z uwagi na usunięcie niedozwolonych klauzul przeliczeniowych, co prowadzi do upadku całej umowy. W orzecznictwie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego nie budzi wątpliwości, że abuzywnych klauzul indeksacyjnych nie można zastąpić innymi postanowieniami.
W ocenie sądu brak również było podstaw do zawieszenia postępowania sądowego w całości. Roszczenie o ustalenie nieważności umowy nie jest wpisywane na listę wierzytelności w postępowaniu upadłościowym banku, więc fakt prowadzenia postępowania upadłościowego po ustanowieniu syndyka nie jest podstawą do zawieszenia postępowania. Sąd nie dostrzegał konieczności oczekiwania na rozstrzygnięcie pytania prawnego przez Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 5/24, ponieważ sam może rozstrzygnąć kwestię konieczności zawieszenia postępowania w części lub w całości.
Wyrok jest prawomocny. Sprawę prowadzą adw. dr Jacek Czabański i adw. Fabian Orłowski. Sprawa do wydania wyroku częściowego przez sąd apelacyjny trwała 43 miesiące, z czego 23 miesiące w I instancji.