Umowa kredytu Banku Millennium S.A. prawomocnie nieważna

Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 05 listopada 2024 r. (I ACa 2187/23; SSA Dariusz Janiszewski) wydał wyrok, którym oddalił apelację banku od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 19 grudnia 2022 r. (I C 1769/19; SSO Agnieszka Gieral-Siewielec) oraz zasądził od banku na rzecz kredytobiorcy kwotę 12.150,00 PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego i zażaleniowego. W konsekwencji umowa kredytu indeksowanego do CHF zawarta z Bank Millennium S.A. jest prawomocnie nieważna, a bank musi zwrócić kredytobiorcy raty kredytu w uiszczane w PLN i w CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 30 listopada 2019 r. do dnia zapłaty.

W prowadzonej sprawie przed sądem pierwszej instancji umowa została uznana za nieważną, sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy zwrot rat kredytu uiszczanych w PLN i CHF z odsetkami za opóźnienie od dnia 30 listopada 2019 r. do dnia zapłaty, a także zasądził na rzecz kredytobiorcy kwotę 11.817 PLN tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sąd apelacyjny w Gdańsku podzielił ustalenia faktyczne i argumentację prawną sądu pierwszej instancji. Sąd przyjął, że klauzule indeksacyjne zawarte w umowie stanowią klauzule niedozwolone, a ich usunięcie prowadzi do nieważności całej umowy. Z tego względu apelacja banku była chybiona.

Sąd apelacyjny nie uwzględnił także podniesionego przez bank zarzutu zatrzymania, przyjmując, że nie jest on skuteczny na tle rozliczenia nieważnej umowy kredytu.

Wyrok jest prawomocny. Sprawę prowadzą adw. dr Jacek Czabański i adw. Fabian Orłowski. Sprawa do wydania przez sąd apelacyjny trwała 60 miesięcy, z czego 37 miesięcy w I instancji.