Prawomocny wyrok w sprawie kredytu SPŁACONEGO przed procesem!!

W dniu 29 listopada 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (sędzia Urszula Dąbrowska; VI ACa 2430/23), wydał wyrok, w którym:

1. zmienił zaskarżony wyrok w zakresie wysokości zasądzonego roszczenia (zgodnie z potrąceniem dokonanym przez powodów); Zasądzona została nadwyżka po skutecznym oświadczeniu o potrąceniu (uwzględniającym odsetki ustawowe za opóźnienie od całej kwoty spłaconego kredytu objętej pozwem  liczone od terminu z wezwania przedsądowego do dnia oświadczenia) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia następującego po dniu złożenia oświadczenia o potrąceniu do dnia zapłaty.

2. oddalił apelację pozwanego w pozostałym zakresie;

3. zasądził od pozwanego Santander Bank Polska S.A. na rzecz powodów kwotę 8.100,00 PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o kosztach do dnia zapłaty.

Sąd Apelacyjny wskazał, że zarzuty pozwanego w zakresie braku możliwości przyjęcia, że powodom należą się jakiekolwiek roszczenia, gdyż kredyt nie był w momencie wszczęcia postępowania aktywny, były całkowicie nieuzasadnione.

Sąd zmienił zaskarżony wyrok w zakresie roszczenia o zapłatę wskutek potrącenia dokonanego przez powodów. Warto wskazać, że bank na etapie postępowania apelacyjnego złożył własne oświadczenie o potrąceniu, ale jak argumentował pełnomocnik powodów, nie mogło być uznane za skuteczne, gdyż wierzytelność banku wygasła na skutek uprzedniego złożenia oświadczenia o potrąceniu przez powodów.

Bank nie uznawał złożonego przez powodów potrącenia. Jednakże Sąd Apelacyjny nie miał w tym zakresie wątpliwości. Sąd kosztami procesu obciążył w całości bank. Sąd Apelacyjny wskazał, że to pozwany powinien być obciążony kosztami postępowania w całości, gdyż po dokonanym potrąceniu powodowie chcieli cofnąć powództwo w części bez zrzeczenia się roszczenia na co jednak pozwany nie wyraził zgody.

Sprawę prowadziła adw. Anna Bielecki.

Postępowanie łącznie trwało 47 miesięcy, a w II instancji trwało 23 miesiące. Wyrok jest prawomocny.