W dniu 17 października 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (SSA Robert Obrębski, SSA Ewa Kaniok, SSA Edyta Jefimko, V ACa 1963/22), wydał wyrok, w którym:
I. oddalił apelację Deutsche Bank Polska S.A. w całości,
II. zasądził od pozwanego na rzecz powodów 8.100 PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego.
Apelacja banku dotyczyła wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2022 r., (sygn. XXVIII C 1425/21, poprzednia sygn. I C 1886/20) – ustalającego nieważność i zasądzającego całość roszczenia kredytobiorców tj. prawie 114 tys. PLN oraz ponad 106 tys. CHF łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 23 lipca 2020 r. do dnia zapłaty.
Stan faktyczny był o tyle niestandardowy, że powodowie mieli kilka kredytów, w tym także powiązane z walutami, które finansowały nabycie kilku nieruchomości. Sąd Apelacyjny nie zakwestionował w tym zakresie rozstrzygnięcia Sądu I instancji, który przyznał rację pełnomocnikowi powodów, że wskazane okoliczności nie mogą pozbawiać kredytobiorców statusu konsumenta.
Sąd Apelacyjny wskazał, że Sąd Okręgowy prawidłowo ustalił stan faktyczny i uznał przedmiotową umowę za nieważną. Sąd II instancji zwrócił jedynie uwagę, że proporcje uzasadnienia powinny być skierowane na szerszą analizę pod kątem przesłanek z art. 3851 k.c., gdyż Sąd I instancji jako główną, choć nie wyłączną, przyczynę ustalenia nieważności wskazał sprzeczność umowy z ustawą.
Sąd Apelacyjny podzielił stanowisko wyrażone w uchwale Sądu Najwyższego, że konstrukcja umowy przerzucająca w całości ryzyko kursowe na konsumenta narusza reguły określone w art. 3531 k.c.
Sąd wskazał, że powodowie zostali wystawieni na niczym nieograniczone ryzyko kursowe, a oświadczenie na temat ryzyka kursowego przedstawione przez bank nie spełniło standardów informacyjnych.
Sprawę prowadziła adw. Anna Bielecki.
Wyrok jest prawomocny. Postępowanie trwało łącznie 51 miesięcy, w tym 30 miesięcy w II instancji.