W dniu 19 lutego 2025 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (SSA Kamil Gołaszewski, VI ACa 817/22) wydał wyrok, w którym:
1. umorzył postępowanie w części, w której powodowie cofnęli powództwo (z uwagi na dokonane potrącenie);
2. zmienił zaskarżony wyrok:
– w części punkcie 1 co do rozstrzygnięcia o powództwie głównym w części w ten sposób, że ustala, że umowa o kredyt mieszkaniowy Nordea-Habitat z 3 lipca 2009 r. zawarta pomiędzy powodami a Nordea Bank Polska Spółką Akcyjną jest nieważna;
– w punkcie 2 w ten sposób, że zasądza od Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie na rzecz powodów łącznie kwotę 11.834,00 PLN tytułem kosztów procesu wraz z odsetkami za opóźnienie od dnia 27 lutego 2025 r. do dnia zapłaty.
3. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1 w zakresie rozstrzygnięcia o żądaniu ewentualnym;
4. w pozostałym zakresie oddala apelację;
5. zasądził od Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie na rzecz powodów łącznie kwotę 9.100,00 PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.
Umowa jest nieważna z uwagi na klauzulę ryzyka kursowego, która wystawiła kredytobiorców na niczym nieograniczone ryzyko kursowe. Klauzula przeliczeniowa dotyczyła głównych świadczeń stron, a klauzula przeliczeniowa do wypłaty kredytu nie została sformułowana w sposób jednoznaczny i transparentny dla konsumenta w związku z czym umowa upada.
Wyrok jest prawomocny.
Sprawę prowadziła adw. Anna Wolna-Sroka z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka S.K.A.