Prawomocna nieważność umowy d. Nordea Banku z 2009 r.

Wyrokiem z 24 lipca 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (VI ACa 6/23; SSA Małgorzata Borkowska) oddalił apelacje obu stron od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 9 listopada 2022 r. (III C 355/20; SSO Rafał Schmidt), w którym ustalono nieważność umowy kredytu zawartej z d. Nordea Bankiem w listopadzie 2009 r. na kwotę 250 tys. zł. i zasądzono zwrot na rzecz kredytobiorców kwoty ok. 115 tys. PLN i 22 tys. CHF z odsetkami za opóźnienie od dnia złożenia przez kredytobiorców oświadczenia o zgodzie na nieważność umowy.

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny, apelacja pozwanego banku była niezasadna, gdyż słusznie Sąd I instancji stwierdził, że umowa jest nieważna po eliminacji nieuczciwych postanowień indeksacyjnych.

Z kolei apelacja kredytobiorców co do daty, od której zasądzono odsetki za opóźnienie również była niezasadna. Co prawda TSUE wskazał, że należne są od wezwania do zapłaty, ale w tej konkretnej sprawie sąd uznał, że wcześniejsze wezwania były składane w związku z bezwzględną nieważnością umowy, a kredytobiorcy po raz pierwszy wezwali bank do zapłaty ze względu na nieuczciwość postanowień umownych dopiero poprzez złożenie oświadczenia o akceptacji nieważności umowy. Okoliczność dokonania potrącenia wierzytelności przez kredytobiorców w sprawie obronnej nie została wzięta pod uwagę, gdyż pozwany składając pismo z tym oświadczeniem nie wykazał istnienia tych wierzytelności, ani nie wskazał do jakiej wysokości roszczenie powodów uległo umorzeniu.

Wyrok jest prawomocny, bankowi przysługuje jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Kredytobiorcom skarga nie przysługuje, gdyż wartość oddalonego roszczenia o odsetki nie przekracza 50 tys. zł.

Postępowanie apelacyjne trwało 21 miesięcy, a łączny czas trwania sprawy to 54 miesiące.

Sprawę prowadził adw. dr Jacek Czabański.