Nieważność umowy Millennium – kredyt spłacony

Sąd Okręgowy w Ostrołęce (SSO Tomasz Sagała) wyrokiem z dnia 30.09.2024 r. w sprawie o sygn. akt I C 56/24 zasądził od Banku Millennium na rzecz powodów ponad 120 tys. PLN oraz 36 tys. CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 3 lutego 2024 r. do dnia zapłaty. Dodatkowo zasądził od pozwanego na rzecz powodów 11.834 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sprawa dotyczyła spłaconego kredytu. Powodowie wystąpili zgodnie z tzw. teorią dwóch kondykcji o zwrot wszystkich spłat dokonanych na rzecz banku, a także opłat okołokredytowych i ubezpieczeń. Sąd zasądził roszczenie niemalże w całości (z pominięciem składek na ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości) zasądzając odsetki ustawowe za opóźnienie od terminu zakreślonego w wezwaniu przedsądowym. Warto dodać, że celem kredytowania był zakup nieruchomości na realizację potrzeb mieszkaniowych dzieci kredytobiorców. Kredytobiorcy zakupili nieruchomość w innej miejscowości z przeznaczeniem na zabezpieczenie potrzeb ich dzieci.

Sąd zgodził się z argumentacją, że cel inwestycyjny nieruchomości nie powoduje, że powodowie tracą status konsumenta.  Jeśli kredytowana nieruchomość nie była powiązana z działalnością gospodarczą, to konsumenci mają prawo do pomnażania swojego majątku.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawę prowadziła adw. Anna Wolna-Sroka z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka S.K.A.