Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny (SSO Piotr Grenda) wyrokiem z dnia 9 września 2024 r. w sprawie o sygn. akt: XXVIII C 1682/22 przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu:
I. ustalił, że Umowa o kredyt hipoteczny zawarta w 2007 r. z EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie jest nieważna;
II. zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę (…) CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia (…) 2024 r. do dnia zapłaty;
III. zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę (…) CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia (…) 2024 r. do dnia zapłaty;
IV. umorzył postępowanie w pozostałym zakresie;
V. zasądził od pozwanego na rzecz powodów koszty postępowania w całości, pozostawiając szczegółowe ich wyliczenie referendarzowi sądowemu.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że sporna umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, których wyeliminowanie z umowy powoduje, że nie da się jej utrzymać w mocy.
Pierwotnie pozew obejmował roszczenie główne o ustalenie, że umowa kredytu jest nieważna oraz o zasądzenie kwot, obejmujących wszystkie spłaty kredytu uiszczone od dnia zawarcia umowy.
W toku procesu bank skierował do powodów wezwanie do zapłaty obejmujące kwotę wypłaconego kapitału kredytu, w związku z czym strona powodowa dokonała potrącenia wzajemnych wierzytelności.
W rezultacie powództwo zostało częściowo cofnięte w zakresie kwot umorzonych na skutek potrącenia, a roszczenie o zapłatę obejmowało kwotę pozostałą po potrąceniu (nieumorzoną). Sąd zasądził ją po połowie na rzecz każdego z powodów, gdyż z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie wynikało, że powodów nie łączy już ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.
Wyrok jest nieprawomocny.
Postępowanie w I instancji trwało 32 miesiące.
Sprawę prowadził r. pr. Grzegorz Godzina i adw. Maria Rozbicka.