Nieważność umowy kredytu z 2006 r. zawartej z Fortis Bank Polska S.A.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXVIII Wydział Cywilny wyrokiem z dnia 30 grudnia 2024 r. (SSO Krzysztof Świderski) w sprawie o sygn. XXVIII C 4043/23 przeciwko BNP Paribas Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie:

I. ustalił, że Umowa o kredyt hipoteczny zawarta w 2006 r. z Fortis Bank Polska S.A. jest w całości nieważna;

II. zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę (…) PLN oraz (…) CHF z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia (…) 2023 r. do dnia zapłaty;

III. zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę (…) PLN oraz (…) CHF z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia (…) 2023 r. do dnia zapłaty;

IV. oddalił powództwo w pozostałym zakresie;

V. ustalił, że koszty procesu w całości ponosi pozwany bank, pozostawiając ich szczegółowe wyliczenie referendarzowi sądowemu.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że sporną umowę kredytu należało uznać za nieważną z uwagi na zawarcie w niej postanowień niedozwolonych, których wyeliminowanie z umowy powoduje brak możliwości utrzymania jej w mocy.

Skutkiem tego powództwo zasługiwało na uwzględnienie również w zakresie roszczenia o zapłatę. Dochodzone pozwem kwoty zostały zasądzone na rzecz powodów w równych częściach (po ½) z uwagi na istniejącą pomiędzy nimi rozdzielność majątkową.

Powództwo zostało oddalone w części, w jakiej strona powodowa domagała się zasądzenia odsetek ustawowych za opóźnienie od upływu 7 dni od daty doręczenia pozwanemu przedsądowego wezwania do zapłaty. Sąd uznał bowiem, że odsetki te należne są od upływu 14 dni.

Jednocześnie Sąd nie uznał podniesionego przez pozwanego procesowego zarzutu zatrzymania uznając, że jest on sprzeczny z Dyrektywą 93/13.

Wyrok jest nieprawomocny.

Postępowanie w I instancji trwało 21 miesięcy.

Sprawę prowadzi r. pr. Grzegorz Godzina.