Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny (SSO Tomasz Niewiadomski) wyrokiem z dnia 7 marca 2025 r. w sprawie o sygn. III C 1372/24 (poprzednio: XXVIII C 9131/22) p-ko Bankowi PKO BP S.A.:
I. ustalił, że Umowa Nordea-Habitat z 2010 r. zawarta z Nordea Bank Polska S.A. jest nieważna;
II. zasądził od pozwanego łącznie na rzecz powodów kwotę (…) PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia (…) do dnia zapłaty;
III. zasądził od pozwanego łącznie na rzecz powodów kwotę (…) CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia (…) do dnia zapłaty;
IV. zasądził od pozwanego na rzecz powodów łącznie (…) PLN wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że umowa kredytu jest nieważna z uwagi na to, że zawiera postanowienia niedozwolone związane z mechanizmem indeksacji, których eliminacja z umowy powoduje, że nie można jej utrzymać w mocy.
Według Sądu kredytobiorcy byli narażeni na nieograniczone ryzyku kursowe, które nie zostało im rzetelnie wyjaśnione, a ponadto, na podstawie umowy bank miał całkowitą dowolność w ustalaniu własnych kursów kupna i sprzedaży waluty obcej.
Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie nie doszło do indywidualnego negocjowania postanowień umownych i kursów stosowanych przez bank do wypłaty kredytu, mimo że w wydanym przez bank zaświadczeniu o wypłacie kredytu znalazła się wzmianka, że wypłata kilku transz kredytu nastąpiła po kursie „negocjowanym”.
W rezultacie Sąd zasądził dochodzone pozwem kwoty wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od daty wynikającej z przedsądowego wezwania do zapłaty.
Wyrok jest nieprawomocny.
Postępowanie w I instancji trwało 34 miesiące.
Sprawę prowadzi r. pr. Grzegorz Godzina.