Nieważność umowy Deutsche Banku, oddalenie roszczenia banku z wypowiedzianej umowy

W dniu 5 lutego 2025 r. Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie (sygn. akt I C 755/20, SSO Piotr Mroczek) wydał wyrok, w którym:

  1. Oddalił powództwo Deutsche Banku na ponad 178 tys. CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 10 listopada 2017 r. do dnia zapłaty;
  2. Oddalił powództwo banku o zwrot kwoty kapitału w wysokości 693 tys. zł
  3. Zasądził od kredytobiorców na rzecz banku jedynie 56 tys. PLN stanowiącą niedopłatę do kwoty kapitału.
  4. Oddalił powództwo banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału
  5. Kosztami postępowania w całości obciążył bank.

Ustne motywy rozstrzygnięcia:

Nie budziło wątpliwości sądu, że umowa kredytu jest nieważna. Przyczyną nieważności spornej umowy były zawarte w niej klauzule waloryzacyjne, które pozwalały bankowi na jednostronne kształtowanie kursów walut, a tym samym wysokości świadczeń stron. Klauzule te są bezskuteczne wobec pozwanych, którym przysługuje status konsumenta, ponieważ kredyt był zaciągnięty na cele konsumenckie (remont, wykończenie domu). Umowa po wyeliminowaniu klauzul abuzywnych nie może dalej obowiązywać, a zatem nie mogła być również skutecznie wypowiedziana. W toku procesu bank zmodyfikował powództwo i dochodził również od pozwanych kwoty kapitały, wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i waloryzacji. Pozwani złożyli skuteczne oświadczenie o potrąceniu, a sąd zasądził na rzecz banku jedynie brakującą różnicę do kwoty kapitału.

Powodowi nie przysługiwały roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału ani o waloryzację, co przesądziły orzeczenia TSUE.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawę prowadzi adw. Anna Wolna-Sroka oraz r.pr. Jakub Strojewski z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka S.K.A.