Nieważność umowy BPH

W dniu 14 listopada 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Aldona Szawrońska – Eliszewska, XXVIII C 19012/21), wydał wyrok, w którym:

I. ustalił nieważność umowy kredytowej BPH (ssawnego GeMoney Banku);

II. zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 41.024,95 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 19 stycznia 2024 r. do dnia zapłaty;

III. zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 41.024,95 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 19 stycznia 2024 r. do dnia zapłaty;

IV. umarza postępowanie w zakresie w jakim strona powodowa cofnęła pozew; 

V. ustalił, że koszty postępowania ponosi w całości pozwany pozostawiając ich szczegółowe wyliczenie referendarzowi sądowemu.

Ustne motywy rozstrzygnięcia: 

W ocenie Sądu klauzula odsyłająca do tabeli kursowej banku jest abuzywna. Nadto, niezasadne było stosowanie przez bank dwóch kursów (kupna i sprzedaży) w momencie uruchamiania kredytu i okresie późniejszym. W konsekwencji konsument nie był w stanie określić jaką kwotę kapitału będzie musiał finalnie spłacić. 

Poza powyższym, w umowie zawarto klauzulę ryzyka kursowego, która również jest klauzulą abuzywną.

W ocenie Sądu wyeliminowanie ww. klauzul powoduje uznanie, że umowa jest trwale bezskuteczna i w konsekwencji nieważna, gdyż nie nadaje się do dalszego wykonywania bez klauzul abuzywnych. 

Sąd zasądził na rzecz powodów kwoty pozostałe w postępowaniu po złożonym skutecznym cofnięciu pozwu – w zakresie w jakim doszło do potrącenia wierzytelności w sprawie obronnej.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawę prowadzi adw. Anna Wolna-Sroka z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka S.K.A.