Aneks „przewalutujący” jest nieważny

13 maja 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie (SSO Monika Włodarczyk, IV C 2391/20, wcześniej XXV C 1296/19 ) uznał, że aneks z dnia 4 lipca 2008 r. do Umowy kredytu na cele mieszkaniowe EKSTRALOKUM z dnia 19 lipca 2007 r. Kredyt Banku, który zmienił kredyt złotowy na kredyt indeksowany jest nieważny, a w związku z tym kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty kredytu według pierwotnych ustaleń.
Sąd uznał, że klauzule indeksacyjne określają główne świadczenia stron, ponieważ mają wpływ na saldo zadłużenia i wysokość rat kredytu.
Przy zawieraniu aneksu dotyczącego indeksacji bank nie poinformował powoda o tym, jak może się zmieniać kurs CHF i jaki to może mieć wpływ na jego saldo zadłużenia. Sąd podkreślił również, że Bank w sposób dowolny ustalał kursy waluty.
Upadek aneksu wprowadzającego indeksację powoduje powrót do pierwotnej umowy złotowej. Sąd nie zgodził się na pozostawienie stawki oprocentowania LIBOR, wprowadzonej aneksem. Zdaniem sądu powinien mieć zastosowanie WIBOR, wskazany w pierwotnej umowie.
Sąd zwrócił nadpłatę powstałą po porównaniu kredytu rzeczywiście spłacanego z kredytem jaki byłby spłacany, gdyby kredyt był złotowy oprocentowany według WIBOR w wysokości ok 34 tys. zł.
Dla kredytobiorcy najważniejszym skutkiem jest oczywiście spadek zadłużenia, z kwoty wyliczonej przez bank na ok. 600 tys. zł do kwoty ok. 360 tys. zł (saldo bez indeksacji).
Wyrok jest nieprawomocny. Sprawę prowadzi adw. Dominika Helios, adw. Jacek Czabański oraz r.pr. Grzegorz Godzina.